Zrobienie poziomu fundamentowego

Od fundamentów zależy, czy dom będzie stabilną i bezpieczną konstrukcją. Bardzo często nie wiemy jak się za to zabrać, czasami jest też tendencja, aby sprawy związane z fundamentami lekceważyć. To błąd, który w przyszłości może się na nas mścić.
Jest bowiem szalenie ważne, aby wszystkie prace związane z fundamentami były prowadzone przez wysokiej klasy fachowców i pod czujnym okiem kierownika budowy. Wszelkie błędy w sztuce budowlanej jakie będą miały miejsce na tym początkowym etapie wkrótce mogą objawić swoje fatalne skutki. Dokładność i sumienność są więc bardzo ważne.
Najlepiej, gdy prace prowadzą specjaliści z doświadczeniem, bo w ich przypadku ryzyko popełnienia błędu jest relatywnie niskie. Choć zdarza się, że za wylewkę fundamentów biorą się sami inwestorzy, bazując na ogólnodostępnych instrukcjach oraz poradach. Czasami ich działania przynoszą dobre owoce, ale brak doświadczenia i wiedzy fachowej mogą prędko dać o sobie znać.
Robienie fundamentów należy rozpocząć od wylania warstwy tak zwanego chudego betonu, który częściowo wniknie w grunt i stanie się warstwą pośrednią między podłożem a fundamentami. Po związaniu uzyskamy warstwę solidną na tyle, że bez problemu ułożymy na niej zbrojenia oraz ustawimy szalunki. Warstwa chudego betonu powinna mieć kilka centymetrów grubości.
Dopiero mając naszykowany taki punkt wyjścia można zabrać się za właściwe prace nad fundamentami oraz ich zbrojeniem. Głównym celem powinno być uzyskanie maksymalnej stabilności oraz wytrzymałości, tak aby po związaniu betonu można było swobodnie pracować nad resztą konstrukcji domu.