Prace elewacyjne

Jak dobrze wiemy, budynek składa się z różnych elementów. O jego końcowych walorach użytkowych oraz estetycznych decyduje to, co znajduje się w środku, a także to, jak prezentuje się on od zewnątrz. Pierwsze prace związane z fundamentami i piwnicami są zaledwie początkiem procesu, który jest znacznie bardziej złożony. Kiedy budowa wchodzi w okres stanu surowego zamkniętego, pora przystąpić do prac instalacyjnych i wykończeniowych. Te pierwsze toczą się głównie w środku, natomiast drugie – zarówno we wnętrzu jak i poza nim.
Każdy obiekt budowlany posiada swoją elewację. Jest ona bardzo ważna, ponieważ stanowi swoistą wizualną wizytówkę, by nie powiedzieć „twarz” budynku. Dlatego warto się postarać, aby forma elewacji nie zostawiała wątpliwości i była po prostu ładna. Do kluczowych prac elewacyjnych należy tynkowanie. Surowy materiał budowlany zostaje pokryty warstwą, która wygładzi i ujednolici ściany zewnętrzne.
Można się też pokusić o ozdobną formę tynku, któremu można nadać różne kolory. Jednak elewacja wcale nie musi ograniczać się do pomalowanej na jakiś kolor warstwy tynku, choć to chyba najczęściej spotykane. Coraz częściej wygląd obiektu wzbogaca się o inne rozwiązania. Jednym z nich jest elewacja wykonana z drewna – bardzo estetyczna i wyjątkowo elegancka. Sprawia ona wrażenie, jakby budynek powstał z drewna, choć może być typową konstrukcją murowaną.
Po drewniane płyty elewacyjne sięga się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i obiektów biurowych czy handlowych. Innym niezbędnym elementem gwarantującym przede wszystkim bezpieczeństwo są rolety zewnętrzne, coraz częściej w wersji zarówno podtynkowej jak i nadstawnej.