Język angielski czy niemiecki – który wybrać?

Czasami uczymy się języka obcego, bo musimy. Potrzebujemy do pracy, może nawet szef postawił nam takie ultimatum i praktycznie nie mamy wyboru. W takich sytuacjach zazwyczaj mamy również narzucone, jaki to ma być język i praktycznie nie mamy tutaj żadnego pola manewru, sami niewiele możemy zdecydować. Ale czasami dzieje się tak, że pomysł nauki języka obcego przychodzi sam z siebie, bo chcemy mieć większą swobodę podczas podróżowania, bo widzimy, że w pracy mogłoby nam się to przydać, a wtedy sami możemy zdecydować, którego konkretnie języka chcemy się uczyć. Zazwyczaj pojawia się dylemat język niemiecki, bo to nasi sąsiedzi i wiele firm ma z nimi kontakty handlowe, czy może jednak język angielski, który jest bardziej uniwersalny pod względem świata, a więc istnieje szansa, że wszędzie będziemy mogli się porozumieć za jego sprawą?
Rozważmy wszystkie opcje
Przede wszystkim musimy się zastanowić, który język obcy bardziej nam się przyda angielski czy niemiecki. Jeśli nasza firma współpracuje przede wszystkim z niemieckimi firmami, to może się okazać, że tak naprawdę lepiej będzie, jeśli zaczniemy się uczyć właśnie tego języka obcego. Wówczas będziemy mogli z nimi rozmawiać w ich ojczystym języku, a to oznacza, że będzie istniało mniejsze prawdopodobieństwo, że źle się zrozumiemy, jeśli obydwie strony będą musiały porozumiewać się w języku angielskim, który dla żadnej z nich nie będzie językiem ojczystym. Poza tym, wbrew pozorom w wielu miejscach bez większego problemu będziemy mogli rozmawiać w języku niemieckim, a więc podczas podróży również nie powinniśmy mieć z tym problemów.
Znowu nie ulega wątpliwości, że język angielski jest bardziej uniwersalny. Posługując się tym językiem, będziemy mogli porozmawiać praktycznie w każdym kraju i nie będzie miało większej różnicy to czy nasza firma współpracuje z Niemcami, Belgią, Czechami czy Słowacją, za każdym razem swobodnie będziemy mogli się porozumiewać po angielsku, co również może ułatwiać prowadzenie konferencji, w których wszyscy będą brać udział.
A może jeden i drugi?
Mamy tyle czasu i czujemy się na siłach? Jeśli tak, to może będziemy uczyć się równocześnie języka angielskiego i niemieckiego? Albo w pierwszej kolejności nauczmy się tego, który bardziej nam się przyda na początku i z którego częściej będziemy korzystać. A kiedy już go opanujemy, będziemy mogli zacząć naukę tego drugiego języka. W ten sposób swobodnie będziemy mogli rozmawiać zarówno po angielsku, jak i niemiecku. To wzmocni naszą pewność siebie i sprawi, że staniemy się atrakcyjniejsi dla pracodawców. Warto się zastanowić nad znajomością zarówno języka angielskiego, jak i niemieckiego. To naprawdę może nam się przydać.
