Inwestowanie dla każdego?

Samo oszczędzanie pieniędzy dla bardzo wielu ludzi jest trudne, ponieważ bieżące wydatki w wielu gospodarstwach domowych przekraczają łączny dochód jego lokatorów. Gdzie szukać pieniędzy, które moglibyśmy zainwestować w fundusze? Na samym początku powinniśmy dokładnie obliczyć nasz budżet domowy i wyciąć z niego wszystkie dodatkowe, zbędne wydatki. Warto także obniżyć rachunki za media, np.

poprzez zmianę żarówek na energooszczędne lub unikanie sprzętów pobierających duże ilości energii elektrycznej. Znacząco należy ograniczyć wydatki na produkty spożywcze, które nie są zdrowe. Generują one nie tylko dodatkowe koszty bieżące, ale mogą długofalowo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i w konsekwencji zmuszą nas do kolejnych wydatków na poratowanie zdrowia.

Jeśli już mamy odłożone pieniądze to powinniśmy zastanowić się jak efektywnie je inwestować. Czy fundusze inwestycyjne są dobrym rozwiązaniem dla początkującego inwestora? Na samym początku warto wspomnieć o ryzyku, gdyż pomimo, iż jest ono niższe niż w przypadku inwestowanie w akcje, to jednak nadal występuje. Z tego powodu nie powinniśmy całych oszczędności przeznaczać na zakup jednostek uczestnictwa w funduszach.

Lokaty stanowią całkiem przyzwoite narzędzie do oszczędzania, a wypróbować warto także rachunki oszczędnościowe lub obligacje skarbowe. Dopiero gdy zgromadzimy nieco większą ilość kapitału możemy spróbować bardziej ryzykownych metod inwestowania. Wówczas nawet utrata części kapitału nie będzie oznaczać dla nas negatywnych konsekwencji i spadku poziomu życia.

https://ewaflor.pl/ulga-badawczo-rozwojowa-2021/ doradca podatkowy poznań